Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Previous slide
Next slide

Mietków - Gmina na Fali

ASF nadal groźny!

Według aktualnych informacji z 25 sierpnia w Polsce potwierdzono już 84, 85, 86, 87 oraz 88 ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń. Ogniska zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw ASF- Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Jednak bardzo niepokojące informacje docierają do nas również z zagranicy, gdzie przypadki choroby zostały wykryte na terenie Czech (w odległości około 90 km od granicy z Polską).

Afrykański Pomór Świń może pojawić się w dowolnym miejscu kraju. Producenci mają za zadanie zabezpieczyć produkcję przed dostępem wirusa. Jest chorobą wirusową świń domowych oraz dzików, która charakteryzuje się wysoką zakaźnością i zaraźliwością. Pozostałe gatunki zwierząt oraz ludzie nie są podatni na zakażenie chorobą.

Przypominamy zatem najważniejsze zasady ochrony stad świń przed zarażeniem afrykańskim pomorem świń.

  1. Należy wystrzegać się zakupu zwierząt z nieznanego źródła, zwierząt nie oznakowanych i nie posiadających stosownego świadectwa weterynaryjnego.
    To właśnie zakup zwierząt niewiadomego pochodzenia, był jedną z dwóch głównych przyczyn wystąpienia fali ognisk ASF w sierpniu i wrześniu zeszłego roku.

  2. Nie wykorzystywać w gospodarstwach resztek kuchennych do skarmiania, czyli zlewek, ze względu na wirusa ASF, który jest bardzo odporny na działanie czynników środowiska, jeżeli w wspomnianych odpadach znajdą się resztki mięsa chorego dzika,
    bez wątpienia dojdzie do zakażenia.

  3. Zabezpieczenie obiektów w których przebywają świnie, jak i magazynów pasz, ściółki przed dostępem dzików. Niezbędne do tego jest szczelne ogrodzenie gospodarstwa. Okna obiektu powinny być zabezpieczone siatką, która uniemożliwi celowe wrzucenie do pomieszczeń fragmentów chorych zwierząt.

  4. Kategorycznie nie należy prowadzić wolno wybiegowego chowu świń.

  5. Nie należy stosować słomy lub zielonki z pól na których bytowały dziki.

  6. Aby wyeliminować ryzyko wniesienia patogenów na obuwiu czy ubraniu, przed wejściem do chlewni należy umieścić maty dezynfekcyjne, a przed każdym wejściem do obiektu zmienić ubranie.

  7. Zakaz wnoszeniem tusz upolowanych dzików, jak i wykorzystywanego w polowaniu sprzętu na teren gospodarstwa. Świnie nie powinny mieć kontaktu z osobami,
    które w ciągu ostatnich 72 godzin brały udział w polowaniu.

  8. Natychmiast zgłaszaj do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wszystkie zdarzenia dotyczące świń. Nie czekaj ustawowych 30 dni!

  9. O znalezieniu martwego dzika informuj najbliższego powiatowego lekarza weterynarii lub Biuro Powiatowe ARiMR

W przypadku gdy hodowca zaobserwuje pierwsze objawy u swoich zwierząt albo ma podejrzenie, że jego zwierzęta mogą być zakażone wirusem, powinien niezwłocznie zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii lub poprzez lekarza weterynarii opiekującego się stadem, wójta, burmistrza.

Zwalczanie choroby odbywa się jedynie metodami administracyjnymi poprzez wybijanie stad zwierząt zakażonych oraz pochodzących ze stref zapowietrzonych. Na tę chorobę nie ma szczepionek a leczenie zwierząt jest zakazane. Wystąpienie choroby na terenie kraju powoduje poważne straty ekonomiczne.

Źródło: Internet, DODR Wrocław, ARiMR, Główny Inspektorat Weterynarii

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content