Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Previous slide
Next slide

Mietków - Gmina na Fali

Bezpiecznie, ekonomicznie, ciepło – samodzielne pozyskiwanie drewna opałowego.

Informacja przekazana przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we Wrocławiu

Sezon grzewczy już w pełni, a my najczęściej pozyskujemy drewno do palenia samodzielnie, gdyż to znacznie tańszy sposób, niż kupowanie gotowych kubików.

   Zasady samodzielnego pozyskiwania drewna w lasach są uregulowane szczegółowymi przepisami. Choć mówi się o samowyrobie, nie można tego robić samowolnie i na własną rękę, ponieważ byłaby to kradzież. By móc pozyskać samodzielnie drewno, należy zgłosić się do lokalnego Nadleśnictwa i dowiedzieć się, jakie panują w nim zasady (w różnych Nadleśnictwach mogą być inne uregulowania tego procederu). Jeśli w danym Nadleśnictwie samowyrób jest możliwy, Nadleśniczy instruuje nas kiedy i jak można pozyskać drewno, wydaje zezwolenie, wyznacza i pokazuje fragment lasu, w którym można pracować. Dodatkowo należy wziąć udział w szkoleniu bhp z zakresu pozyskiwania drewna.

Zasady bezpiecznej pracy w lesie:

 1. Nie należy chodzić do pracy w lesie w pojedynkę, lecz przynajmniej w dwie osoby, by móc sobie wzajemnie pomóc, w razie nieoczekiwanych kłopotów lub wypadku.
 2. Przed udaniem się do pracy w lesie należy kogoś o tym fakcie dokładnie poinformować, w które miejsce się udajemy i jak długo mamy zamiar pracować.
 3. Podczas pracy w lesie należy mieć ze sobą telefon komórkowy/krótkofalówkę i regularnie kontaktować się z wybrana osobą. Nie możemy zostać w lesie bez własnego środka transportu. Samochód powinien być zaparkowany tak, by był gotowy do odjazdu.
 4. Podczas pracy pilarką musimy mieć niezbędne wyposażenie ochronne: kask, osłonę twarzy i ochronniki słuchu. Środki te zmniejszają zagrożenia ze strony spadających gałęzi, wyrzucanych przez łańcuch pilarki i wiórów nadmiernego hałasu. Powinniśmy mieć także ubrane spodnie z zabezpieczeniem antyprzecięciowym, obuwie robocze ze stalowymi noskami i wkładką antyprzecięciową oraz rękawice robocze.

Przed rozpoczęciem pracy pilarką sprawdź, czy funkcjonują zabezpieczenia, tj.:

 • osłona prawej ręki (chroni przed uderzeniem odcinanej gałęzi),
 • osłona lewej reki (chroni dłoń w przypadku zerwania lub spadnięciem łańcucha),
 • hamulec łańcucha tnącego (uruchamia się, gdy wystąpi odbicie oraz przesunięcie osłony lewej ręki do przodu),
 • blokada dźwigni gazu (zabezpiecza przed przypadkowym przesunięciem dźwigni),
 • amortyzatory (zmniejszają poziom drgań uchwytów zmniejszając zmęczenie ramion i dłoni),
 • chwytacz łańcucha tnącego (unieruchamia łańcuch w razie jego pęknięcia lub wypadnięcia),
 • wyłącznik zapłonu (umożliwia szybkie zatrzymanie pilarki).

Należy zawsze pamiętać o regularnym ostrzeniu piły łańcuchowej.

            Pilarka łańcuchowa to nie wszystko. Oprócz niej do prac w lesie potrzebne są także: siekiera do łupania, kilka aluminiowych klinów i narzędzia do obracania lub przenoszenia ciężkich pni (np. kleszcze samozaciskowe, obracak). Nie należy zapomnieć o apteczce pierwszej pomocy, prowiancie i termosie z herbatą.

            Piłowanie pniów powinno odbywać się na koźle. Jeśli jest to możliwe najlepiej używać tych, które są wyposażone w trzy podpory krzyżowe, zabezpieczają one odcinany fragment przed upadkiem. Bardzo wygodne są także kozły, w których pień klinuje się na jednym końcu, dzięki czemu można go pociąć na kawałki, bez konieczności ciągłego przesuwania.

            W przypadku łupania drewna także można wybrać między pracą ręczną i użyciem urządzeń zmechanizowanych. Przy ręcznym łupaniu musimy mieć stabilny drewniany pniak wykonany z drewna twardszego niż drewno opałowe, np. z pnia dębu. Średnica pniaka do łupania nie powinna być mniejsza od średnicy największych pni, jakie mają być łupane. Do łupania używa się specjalnej siekiery łupiącej lub młota rozszczepiającego.

Informacje pochodzą z następujących broszur:

„Bezpieczeństwo użytkowania przenośnych pilarek łańcuchowych do drewna” A. Dąbrowski CIOP Warszawa 2000

Samodzielne pozyskiwanie drewna opałowego: www.hobbydom.pl

„Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym” Opracowanie merytoryczne, graficzne i redakcyjne; Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. zo.o. na zlecenie KRUS

Sybilla Gancarek, Specjalista, ZPRO OR KRUS we Wrocławiu

Urząd Gminy nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższego komunikatu

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content