Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Previous slide
Next slide

Mietków - Gmina na Fali

NefroTEST – sprawdź czy masz zdrowe nerki

Prawie nigdy nie bolą, a mogą być bardzo chore. Kampania NEFROTEST dla zdrowia nerek wraca do Wrocławia.

W niedzielę, 8 października 2017 roku mieszkańcy Wrocławia i okolic będą mogli sprawdzić zdrowie swoich nerek. W pierwszej edycji akcji NEFROTEST prowadzonej w stolicy Dolnego Śląska wiosną 2014 roku przebadało się prawie 1500 osób. Blisko 15 % z nich miało nieprawidłowe wyniki, które mogły wskazywać na choroby nerek. Pacjenci ci zostali objęci opieką poradni nefrologicznej
i stacji dializ.

„Mieszkańcy Wrocławia i okolic znów mają okazję by zbadać nerki. Mimo, że na co dzień nie mówi się często o ich chorobach, to jest to poważny problem. Schorzenia nerek przez wiele lat, nawet 20 czy 30, mogą nie dawać widocznych objawów. Niestety tak bardzo wyniszczają nerki, że pacjent często, zaraz po diagnozie, trafia na stację dializ, gdzie musimy ratować jego życie sztuczną nerką” – mówi dr Maria Stanek-Piotrowska, nefrolog, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius we Wrocławiu przy ulicy Koszarowej.

 

W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce ma około 10-12% dorosłych. To daje liczbę nawet ponad czterech milionów Polaków. Inne szacunki mówią, że ten problem może dotykać co szóstą osobę w naszym kraju. Dziś stale dializowanych w Polsce jest dwadzieścia tysięcy pacjentów. Tylko w tym roku, 4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki. Część z nich mogła uchronić się przed tą terapią lub znacznie opóźnić jej rozpoczęcie – wystarczyłyby coroczne badania krwi
i moczu. Warto pamiętać, że choroby nerek są ściśle związane z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością, a wraz z rozwojem cywilizacyjnym mamy epidemię tych chorób. Winny jest niezdrowy styl życia – złe odżywianie oparte na produktach z dużą zawartością soli i cukru, brak ruchu oraz palenie papierosów. „Często powtarzam, że leczenie na etapie, kiedy nefrolog jest jeszcze w stanie pomóc chorym na tyle, by opóźnić konieczność dializoterapii, jest niedoceniane, głównie przez brak cyklicznych badań pod kątem chorób nerek – mówi dr Maria Stanek-Piotrowska.

Akcja NEFROTEST, polegająca m.in. na przeprowadzeniu szerokiej akcji informacyjnej, ale też przede wszystkim na wykonaniu bezpłatnych badań mieszkańców, stara się tę lukę wypełnić.

„Nasze badania przeznaczone są dla mieszkańców regionu od 50. roku życia” – mówi Dorota Raczkowska, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius we Wrocławiu przy Koszarowej – „a wynika to z tego, że nerki starzeją się tak samo jak inne organy, stąd darmowe badania przede wszystkim dla tej grupy wiekowej, zagrożonej chorobami nerek w największym stopniu” – dodaje pielęgniarka.

Dla uniknięcia kolejek i sprawnego przebiegu akcji organizatorzy zaplanowali telefoniczną rejestrację na badania. „Aby wziąć udział w bezpłatnym pobraniu krwi trzeba się wcześniej zapisać, w tym roku mamy 300 miejsc na badania” – mówi Dorota Raczkowska –„Telefoniczną rejestrację przeprowadzimy 3 i 4 października (wtorek i środa), w godzinach od 10.00 do 15.00,  pod numerami telefonów: 516 07 05 07 lub 516 05 07 05. A potem wszystkie zarejestrowane osoby zapraszamy 8 października (w niedzielę) do Centrum Dializ Fresenius przy ulicy Koszarowej 5, na terenie Szpitala Specjalistycznego” – dodaje Dorota Raczkowska.

Akcja przeprowadzana jest bezpłatnie dzięki współpracy NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ, oddziałów nefrologicznych i poradni nefrologicznych w całej Polsce)  z Centrum Dializ Fresenius we Wrocławiu  We Wrocławiu badania swoim patronatem objęli: Jego Ekscelencja, Ks. abp dr Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski, Roman Potocki – Starosta Wrocławski,  Janusz Jerzak – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jerzego Gromkowskiego we Wrocławiu oraz Joanna Nyczak – Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Wrocławia udzieliła prof. dr hab. n. med. Magdalena Krajewska – Wojewódzka Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Ponowna wizyta Kampanii NEFROTEST we Wrocławiu jest już 65. edycją tej akcji w Polsce.  Kampania została zainaugurowana w 2010 roku i do tej pory przebadano ponad 45 tysięcy osób.

 

 

Więcej informacji:                                                                           

Centrum Dializ Fresenius

Koszarowa 5
51-149 Wroclaw

+48 71 325 67 44

Marzena Fink-Stelmasiak
tel.512 556 512     

e-mail: marzena@perpetuummedia.pl

 

Plakat_Wrocław_2017

Informacja prasowa_Wrocław

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content