Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Previous slide
Next slide

Mietków - Gmina na Fali

Święto Plonów w Gminie Mietków

Za nami doroczne Dożynki Gminne, które odbyły się w minioną niedzielę tj. 29 sierpnia 2021 r.

Organizatorami Dożynek byli: Wójt oraz Rada Gminy Mietków, Gminny Ośrodek Kultury w Mietkowie.

Już od wczesnych godzin rannych trwały przygotowania stoisk promocyjnych poszczególnych wsi, których efekty mogliśmy podziwiać około godz.14.00. Ze względu na załamanie pogody, korowód wieńcowy uformował się na miejscu imprezy, a nie tradycyjnie przy budynku Urzędu Gminy. Na jego czele stanęli starości dożynek: Karolina Susło z mężem Tomaszem oraz Wojciech Hyla z małżonką Anią, przedstawiciele władz Gminy Mietków oraz reprezentacje poszczególnych wsi. Swoje wieńce przygotowali mieszkańcy 13 miejscowości. Po ustawieniu wyjątkowo pięknych oraz różnorodnych wieńców rozpoczęła się polowa Msza Święta, którą celebrował proboszcz parafii p w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Maniowie Wielkim – ks. Robert Zapotoczny. Bezpośrednio po Mszy, starosta i starościna przekazali chleb dożynkowy na ręce Wójta Gminy Mietków. Po obrzędzie dzielenia chleba przystąpiono do prezentacji stoisk wsi. Można było dostać oczopląsu od wystawionych różnorodności, począwszy od przetworów, a skończywszy na starych sprzętach oraz ozdobach rękodzielniczych. Trzeba przyznać, że mieszkańcy reprezentowanych na Dożynkach Gminnych miejscowości podeszli z wielkim zaangażowaniem do naszego rolniczego święta, za co serdecznie dziękujemy. Następnie odbyły się prezentacje artystyczne wsi, wśród których mogliśmy wysłuchać wierszy specjalnie napisanych przez mieszkanki na tę szczególną okazję. Gratulujemy pomysłów. W dalszej części obchodów tego rolniczego święta Listek Koniczyny zaprezentował krótki koncert, a po nim wystąpił Chór Sołtysów „Dyszkant ” z Katów Wrocławskich.

Panie Ola, Agnieszka i Maja ze ŚPT przygotowały i przeprowadziły blok animacji dla dzieci, malowały buzie oraz robiły tatuaże. Nie zabrakło również dmuchanych zjeżdżalni, z których dzieci mogły korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń, przez cały czas imprezy. Organizatorzy zadbali także o stoiska z zabawkami i lodami. Pan Andrzej Pietruszka wspólnie z panią Jolantą Borecką (sołtys Mietkowa), przeprowadzili konkurencje dla uczestników imprezy, a mianowicie: rzut gumowcem, rzut torebką oraz wbijanie gwoździ na czas. W konkurencjach nagrody ufundował Bank Spółdzielczy w Oleśnicy oddział w Mietkowie. Gościliśmy również przedstawicieli KRUS którzy wystawili swoje stoisko promocyjne i przeprowadzili konkurs w którym ufundowali 3 nagrody. Wśród uczestników imprezy rozdano również gadżety otrzymane z Urzędu Gminy w Mietkowie w ramach akcji „Mietków się szczepi” m. in. torby, długopisy, pendrive i piłki. Dożynki nie mogły się obyć bez pokazu i konkurencji sprawnościowych przeprowadzonych przez Ochotniczą Straż Pożarną ze Stróży i Mietkowa.

Na zakończenie imprezy zaplanowano zabawę taneczną, do której przygrywał zespół Walter Band. Gdyby nie fakt, że rano trzeba było iść do pracy, bawiono by się do późnych godzin nocnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom święta plonów za zaangażowanie w przygotowanie i przebieg tego doniosłego dla mieszkańców naszej gminy święta. Bardzo dziękujemy ks. dr hab. Robertowi Zapotocznemu za celebrowanie Mszy Świętej.

Dziękujemy również sponsorowi, którym był wzorem lat poprzednich, Bank Spółdzielczy w Oleśnicy. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Andrzeja Pietruszki za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursów oraz pani Jolanty Boreckiej za wszelką pomoc w przygotowaniu , a także organizacji imprezy. Dziękujemy pracownikom ZGK za zaangażowanie wykraczające poza ramy obowiązków i pomoc przy przygotowaniu i demontażu infrastruktury imprezy. Panu Krzysztofowi Rokicie za pomoc przy dekoracji sceny. Januszowi Albertowi za wypożyczenie namiotu biesiadnego, jak i panu Biedrzyńskiemu za udostępnienie placu pod parking. Dalsze podziękowania kierujemy na ręce pana Jarosława Gałki za przygotowanie parkingów oraz panów Andrzeja Żuka i Romana Wiwatowskiego za pomoc w zabezpieczeniu elektrycznym imprezy. Dziękujemy członkom OSP w Mietkowie i w Stróży za udział i wszelką pomoc w organizacji imprezy.

W imieniu organizatorów podziękowania kierujemy również do wszystkich osób, które poświęciły swój czas i dołożyły wszelkich starań w przygotowanie i odnowienie infrastruktury kompleksu boisk sportowych w Mietkowie oraz mieszkańcom poszczególnych wsi za przygotowanie pięknych stoisk promocyjnych, wieńców dożynkowych i za udział w Dożynkach Gminnych 2021.

 

Tekst i foto: Anna Górniak

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content