Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Mietków
Gmina na fali
Previous slide
Next slide

Mietków - Gmina na Fali

Stoły Wielkanocne 2022 rok w Gminie Mietków

Wielkanoc już tuż tuż ….. XII Mietkowski Stół Wielkanocny

 

     W dniu 7 kwietnia 2022 r. po dwuletniej pandemicznej przerwie odbyła się XII edycja „Mietkowskiego Stołu Wielkanocnego”. W tym roku wydarzenie to miało szczególny charakter – gdyż ukazywało zarówno polskie jak i ukraińskie tradycje związane z obchodami Świąt Wielkiej Nocy.

     Spotkanie odbyło się na świetlicy wiejskiej w Milinie – misternie przystrojone stoły uginały się od przepysznego jadła przygotowanego przez Sołectwa i Radnych z Gminy Mietków, Stowarzyszenie „Klub Seniora” oraz gości z Ukrainy, którzy przebywają obecnie na terenie Gminy Mietków. Tym samym obok żurku, swojskich pasztetów, czy faszerowanych jajek mogliśmy w tym roku skosztować przepysznych pielimieni, młyńci (czyli naleśników z mięsem mielonym i cebulą) czy serników – pieczonych twarogowych placuszków.

    Bajecznie kolorowy kiermasz ozdób wielkanocnych przygotowany został przez dzieci ze Świetlic Postaw Twórczych z Piławy, Stróży i Domanic, a  także Klubu Malucha z Milina. Swoje rękodzieło wystawiła także Pani Małgorzata Goś z Domanic. Podczas spotkania mogliśmy wysłuchać występu zespołu „Listek Koniczyny” oraz prezentacji o tradycjach ludowych (zarówno polskich , jak i ukraińskich) związanych z obchodami Świąt Wielkiej Nocy, rozstrzygnięty został również konkurs na „Najlepszego mazurka wielkanocnego,” w którym I miejsce zajął mazurek wykonany przez Świetlicę Postaw Twórczych ze Stróży.

    Ponadto uczestnicy imprezy mogli cieszyć się dodatkową atrakcją – w siedzibie biblioteki zostały udostępnione wirtualne spacery po zabytkach z terenu naszej Gminy i Dolnego Śląska za pomocą gogli VR. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem.

    Największą wartością tej imprezy był z pewnością fakt, że po dwóch latach izolacji ludzie ponownie mogli się ze sobą spotkać. Zajęte co do ostatniego miejsca krzesła świadczą o tym, jak wielka jest w nas potrzeba integracji – i miejmy nadzieję, że żadne wydarzenia nie staną na przeszkodzie aby spotkać się na kolejnej edycji „Mietkowskiego Stołu Wielkanocnego”.

Tekst i fot. Gabriela Nastałek – Żygadło

Stoły Wielkanocne 2022 r.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content